Jak začít rapovat

rap.maweb.eu

Jak na hlubší hlas

Pokud chcete mluvit nebo zpívat hlubším hlasem, existuje několik zaručených způsobů:

1) Tréning

Hlasový rozsah lze posunout tréningem. Stačí se trochu rozezpívat, a pak se snažit zpívat/mluvit hlouběji a hlouběji. Tohle dělejte každý den, a během týdnů se váš rozsah začne rozšiřovat. Abyste nepřišli o výšky, trénujte i je.

2) Dechová opora

Silný a jistý hlas nejlépe podpoříte správným dýcháním. K tomu je třeba používat bránici – nenadechujte se tedy do plic, ale do břicha. To se při nádechu nafoukne a při výdechu vyfoukne. Ramena a hrudník přitom zůstávají v klidu.

3) Hlas po ránu

Po ránu má každý člověk přirozeně hlubší hlas, který během chvíle pomalu „rozmluví“. Není ale příliš vhodné „čerstvý ranní hlas“ používat na nahrávání, protože byste takto museli rapovat nerozezpívaní. To není příliš šetrné k vašim hlasivkám, navíc je takto těžké si s hlasem pořádně vyhrát.

Stejně tak je naprosto špatný nápad kvůli hlubokému hlasu kouřit. Tak hlasivky jen ničíte.

4) Efekty

Většina programů obsahuje efekt, kterým je možné posouvat zvuky o několik tónů výš nebo níž. V Audacity stačí označit kousek stopy, který chcete změnit, a zvolit Efekty –> Změnit výšku. Zde vyberte, zda chcete noty posouvat výš, nebo níž, a o kolik. Nenápadně svůj hlas uděláte hlubším například tímto nastavením:

Změnit výšku v Audacity

Efekt Změnit výšku v Audacity

Můžete hlas dát níž ještě více, nebo naopak jen o půlku nebo čtvrtinu půltónu. V posledním případ vyplníte:

Půltóny: -0,25

…a hlas se sníží jen o čtvrtinu půltónu, to znamená osminu celého tónu. To bude velice nenápadné. Také se ale můžete posunout třeba o 6 půltónů, a znít tak jako goauld ze seriálu Hvězdná brána :D. I to se někdy může hodit.

(Jak je vidět, je možné posunout stopu i o procenta nebo frekvenci, ostatní hodnoty se vždy upraví samy)

Podobně můžete v hlase třeba zesílit basy pomocí efektu Zdůraznění basů.

4 komentáře to “Jak na hlubší hlas”

 • martin napsal:

  sws kktkovia rapujem 2 roky a chcem si pisať vlastny texty teda dobre texty aby mali zmysel pls poradte mi nejaky skuseny

 • Addict napsal:

  Rozsah hlasu se směrem dolů neposune 😀 Rozsah se může posunout jen směrem nahoru, ale dolů ho přirozeně nedostanete, sám mám basový hlas a to jeden z těch které nejsou obvyklé, mám hlas hodně dole, ale přesto ho níž nedostanu i kdybych chtěl, můžu jít jen nahoru.

 • Miroslav napsal:

  Potřebuji kuli herectví mít hluboký a přitom hlasitý hlas ale nějak se mi to nedaří nějaka ráda

 • Necroplague napsal:

  Addict – hlas dolů posunout jde, ale když jsi bas, tak jaksi nemáš kam se posunout – já jsem baryton, ale do basu se technicky dostanu… hodně mi v tom pomohlo učení se hrdelního zpěvu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *