Jak začít rapovat

rap.maweb.eu

Program na nahrávání – Audacity

Abyste vůbec mohli nahrát svůj první track, potřebujete nějaký program, do kterého byste ho mohli narapovat. Jednoduchým programem, který ale obsahuje spoustu funkcí, je právě Audacity. To si můžete zdarma stáhnout třeba na slunečnice.cz.

Spusťte stažený instalační soubor, nainstalujte Audacity a otevřete si ho. Ovládání je naprosto intuitivní, takže se v něm rychle zorientujete.

Pokud budete chtít nahrávat, zapojte si do počítače (respektive zvukové karty) mikrofon. Pro zkoušku to klidně můžou být sluchátka s mikrofonem, které používáte na skypování. Pak klikněte na červené kolečko nahoře. Audacity bude nahrávat, dokud ho nezastavíte velkým hnědým čtverečkem. Pak si nahrávku můžete pustit pomocí zelené šipky, a pauzovat tlačítkem s dvěma modrými čárkami. Dvojité šipky dopředu a dozadu přetáčí na začátek a konec stopy.

Tlačítka v Audacity

Zleva – pauza, přehrát, zastavit, přeskočit na začátek, přeskočit na konec, nahrávat

Už během nahrávání bude Audacity kreslit zvukovou stopu. Přes tu pak můžete nahrát další, takže se budou ozývat obě zároveň. Rocková píseň má takových stop třeba deset – v jedné jsou bicí, ve druhé kytara, ve třetí basa, ve čtvrté a páté zpěv a tak dál.

Se zvukovými stopami pak můžete pracovat – posouvat je dopředu a dozadu, kousky mazat, dát jednu stopu hlasitěji a druhou tišeji, posunout zvuk stopy více do levého nebo pravého repráku…

Stopy v Audacity

Tři stereo stopy v Audacity, dvě z nich budou hrát zároveň

Také můžete kus stopy označit a použít na něj nějaký efekt – třeba svůj hlas posadit o tón níž, přidat v něm basy, vytvořit mu ozvěnu nebo ho prohnat autotunem…

To vše je samozřejmě jen zlomek vašich možností. Do audacity pak lze stahovat další pluginy, které vám umožní další a další úpravy. O těch nejlepších samozřejmě napíšeme. Do té doby doporučujeme experimentovat s tím, co nabízí základní program. Je toho opravdu spousta.

8 komentářů to “Program na nahrávání – Audacity”

 • emík napsal:

  nejde mi stáhnout porad to pise ze je chyba instalace a ze to mam skusit znovu

 • Pavel napsal:

  Mám nahrávku na diktafonu a potřebuji ji rozdělit na dvě stopy v jakém by měla být formátu a jak mám postupovat potřebuji ztišit hluk na pozadí můžete mě napsat postup?Děkuji.

 • patrik napsal:

  ahoj chci repovat

 • roman napsal:

  dobrý den ale když do toho programu vložim instrumental na svuj rap tak to nejde nahravat nevim čim to je porad te někdo please….

 • Rapeři k večeři napsal:

  super všechno šlape, a když to chci uložit chce to po mě stáhnout nějakej další debilní soubor aby to šlo uložit v mp3, ten když stáhnu tak je to vlastně jinej než bylo v popisu že to je tak mi je uplně k hovnu

 • admin napsal:

  Pokud nejsi schopen stáhnout si do Audacity kodek pro mp3, ulož si to třeba jako wav

 • miroslav rác napsal:

  dobrý den jak mam stáhnou aplikaci do pc na upravování rapu

 • Rhyme-MiSt napsal:

  To jsme velký rapeři 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *